Ekonomi

Asgari ücret pazarlığında yeni gelişme! Bakan Vedat Bilgin taraflarla bir araya geliyor

Asgari fiyatta artırım pazarlığında geri sayım başladı. Personel, patron ve hükümet temsilcisinden oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi aralık ayının birinci haftasında görüşmelere başlayacak. Kurul toplamda 4 defa bir ortaya geldikten sonra sonuncu kararını ay sonunda açıklayacak.

“TAKVİME KARAR VERECEĞİZ”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, pazarlığa ait yeni bir açıklamada bulundu. Bakan Alım, yarın emekçi temsilcisi Türk-İş ve patron temsilcisi TİSK ile bir ortaya gelip takvimi belirleyeceklerini söyledi. Alım, salı günü (yarın) TİSK ve Türk-İş liderleriyle görüşeceğini açıklayarak, “Biz davet ettik birlikte takvime karar vereceğiz” dedi.

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 bireyden oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Kurul, yeni taban fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında dört kere toplanıyor. Bakanlıktaki birinci toplantının akabinde Kurul, personel, patron mesken sahipliğindeki toplantıların akabinde son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT MİNİMUM FİYAT NE KADAR?

2022 yılının başında 4 bin 253 liraya çıkarılan taban fiyata, enflasyon nedeniyle temmuzda bir orta artırım yapılmıştı. Temmuzda alınan kararla minimum fiyat 5 bin 500 lira olarak açıklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu